Naukowcy zidentyfikowali objawy neuropatii u ludzi z fibromialgią

W nowym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Pain Reports, zidentyfikowano objawy wskazujące na możliwą obecność neuropatii drobnokomórkowej (PNPF) u osób z fibromialgią.

W tym badaniu Anne Louise Oaklander z Massachusetts General Hospital (MGH), stowarzyszona z Harvard University i jej koledzy przeanalizowali dane dla wszystkich osób z fibromyalgią, które przeszły różne egzaminy oceniające PNPF w MGH. 2014 i 2015.

Następnie stosuje się test o nazwie „Małe Objawy MGH włókien badania” (MGH-SSS), który pozwala na ilościowe oznaczanie obecności i nasilenie typowych objawów PNPF. Spośród badanych 39 osób, 14 miały oprócz fibromialgii PNPF potwierdzone przez biopsję skóry i / lub funkcji testowej autonomicznego układu nerwowego, a 25 osób nie mieli.

Z MGH-SSS, badacze zidentyfikowali różnice w objawach w obu grupach i stwierdzono, że tylko parestezje (mrowienie lub igieł) była częstsza w grupie z neuropatią (3,14 wobec 2,28 w skali od 0 do 4).

Ale kategoryzując objawy, zauważyli również, że ogólny wynik kategorii objawów naczyniowych, które odzwierciedlają dysfunkcję autonomicznego układu nerwowego, był również wyższy w tej samej grupie.

Ta kategoria obejmuje następujące symptomy:

-Itching.

-Obrzęk dłoni lub stóp.

-Zmniejszenie liczby włosów w nogach.

– Zmiana koloru skóry.

– Zmiana potu na ciele.

“Badanie przesiewowe pod kątem tych specyficznych objawów pomaga zidentyfikować pacjentów z fibromialgią, którzy najprawdopodobniej mają bioznaczniki PNPF” – podsumowuje Anne Louise Oaklander. “Medyczne przyczyny PNPF mogą czasem być zidentyfikowane i ostatecznie leczyć lub wyleczyć, co uzasadnia badanie tego ostatniego”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *