מה בני משפחה של אנשים עם פיברומיאלגיה צריכים לדעת

פוסט זה מיועד לבני משפחה ולסביבה הקרובה סביב אנשים עם פיברומיאלגיה.

למרות שפיברומיאלגיה לא מורגשת, היא אמיתית מאוד. אנשים רבים חושבים שאדם לא באמת חולה אלא אם כן הוא נראה חולה. כאשר יש לך פיברומיאלגיה, האדם עשוי להיות מלא בבריאות (מבחוץ), אבל בתוך תהלוכת של סימפטומים נוראיים.
פיברומיאלגיה היא מחלה קשה להבנה. למרות שאין תרופה, ניתן לנהל את זה כדי לקבל איכות חיים. מכיוון שכל המקרים שונים, טיפולים כגון תרגילים, תרופות או טיפולים אינם עובדים באותה מידה עבור כולם. זהו מסע מתמיד למצוא את מה שהכי מתאים לך.
אל תלך שולל מהמראה החיצוני. לעתים קרובות קרובי משפחה מתרשמים שהאדם הסובל מפיברומיאלגיה אינו מתאמץ מספיק כדי להרגיש טוב יותר כי הוא לא אוכל נכון או מתאמן מספיק. האמת היא שכל מאמץ שנעשה, לא משנה כמה קטן, הוא עבודה או הקרבה הרבה יותר גדולים ממה שנדרש כדי לגרום למישהו להיות בריא.
פיברומיאלגיה אינה בעיה פסיכולוגית. אנשים רבים חושבים שאי אפשר לקבל כל כך הרבה תסמינים קורעי לב וששום דבר לא יוצא במהלך הבדיקות הרפואיות שלהם, ולכן הם לרוב מייחסים את המצב הזה לבעיה ממקור פסיכולוגי. וחשוב לדעת שיש הרבה ראיות מדעיות להוכיח שזה מצב אמיתי.
עם פיברומיאלגיה, החיים יכולים להשתנות לחלוטין. זה נורמלי שהאדם הסובל מפיברומיאלגיה לא יוכל לעשות את אותם דברים כמו קודם, או שהוא צריך הרבה עזרה מקרוביו כדי לעשות אותם. זה יכול לנוע משינוי הרגלים לשינוי עבודה.
תנודתיות ברמת הפעילות היא נורמלית. אדם עם פיברומיאלגיה עשוי להיות פעיל מאוד ליום אחד, שכן יום אחר עלול אפילו לא לקום מהמיטה. האדם אינו עצלן או מעמיד פנים שהוא נמנע מעבודה. יהיו ימים שבהם כמות האנרגיה שלך תהיה נמוכה מאוד. פיברומיאלגיה היא מחלה עם הרבה עליות ומורדות.
האדם הסובל מפיברומיאלגיה חי בסבל קבוע. גם אם אתה לא מביע זאת כל הזמן, אתה תמיד מרגיש כאב בכל הגוף, תשישות וגירויים חיצוניים רבים, כמו ריחות, רעש, אור, מזג אוויר וגורמים נוספים יכולים להחמיר את אי הנוחות שלך. נסה לשמור על עצמך במקום כל הזמן כדי שתוכל להבין אותו.
לפעמים החולה בפיברומיאלגיה נמנע ממגע פיזי. ניתן לחוות כאב רב עם גירויים שאינם כואבים, כמו ידיות, סטירות בגב, נגיעות בזרועות ובכתפיים, ואפילו בחיבוק חזק, בדרך כלל כל מגע הגורם לחיכוך או חיכוך. אף אחד לא צריך להרגיש נעלב כשזה מגיע להימנעות מאינטימיות מסוג זה בכל עת.
העייפות של פיברומיאלגיה אינה עייפות פשוטה. זו לא רק תשישות פיזית, אלא גם תשישות נפשית, שאינה משתפרת עם מנוחה, ועלולה לזרוק אדם קדימה במיטה למספר ימים. האדם מרגיש עייפות, תשוש או תשוש.
האדם הסובל מפיברומיאלגיה אינו אנטי-חברתי או אדיש. לעתים קרובות הם מסרבים להזמנות או מפסיקים להשתתף בפגישות בגלל שהם מותשים, עוברים משבר או בגלל שיש להם אנרגיה מוגבלת, הם חוששים שפעילויות מסוימות עלולות לעורר התפרצות, מה שעלול להחמיר את כל הסימפטומים שלהם. רגע לאחר.
פיברומיאלגיה גורמת לבעיות קוגניטיביות. האדם שוכח דברים (לפעמים קטנים, לפעמים חשובים) ומתקשה להתרכז; זה ידוע בשם פיברונבלין. לעתים קרובות זה גורם להם לאבד דברים או להרגיש מבולבלים.
הימנעות מלחץ חיונית לאדם עם פיברומיאלגיה. הוכח כי מתח מחמיר את הסימפטומים של פיברומיאלגיה, מגביר את הכאב, העייפות והחולשה שלהם. נסו ליצור סביבה שקטה בבית והימנעו ממצבים וגורמי לחץ.
האדם הסובל מפיברומיאלגיה נוטה להיות מבודד. זה לא אומר שאתה רוצה לסיים את חייך החברתיים או שאתה כבר לא מעריך את עצמך. להיפך, נסה להבין ולשמור איתה על קשר, להראות שיש לך את החיבה והתמיכה שלך כשאתה זקוק לה. הציעו את עזרתכם למשימה שבשלב מסוים אינכם יכולים או לא יכולים לבצע בעצמכם, כמו קניות או איסוף ילדים בבית הספר.
התמיכה וההבנה של בני משפחתם יכולים לגרום להם להרגיש טוב יותר. אמנם יש מעט מאוד שאתה יכול לעשות בקשר למחלה, אבל אל תתייחס אליה כאילו כלום לא קרה, שכן גישה זו יכולה להיתפס כאדישות או חוסר עניין, גורמת לך להרגיש שלא אכפת לך, ומשפיעה גם על היחסים איתך וגם הבריאות שלך משפיעה. פיזית ורגשית. להיפך, עזרו לו בעבודות הבית שיכולות להיות כרוכות במאמץ רב, כמו תליית בגדים או סידרת מיטות.
בני משפחה של מישהו עם פיברומיאלגיה צריכים להישאר מעודכנים היטב. אם אתה עדיין לא יודע על מה המחלה הזו, חפש באינטרנט, יש אינספור מקורות מידע לגביה, שיכולים לעזור ליקירך לנהל אותה טוב יותר.
לך איתו לפגישות הרפואיות שלו. זו אחת הדרכים הטובות ביותר להראות את תמיכתך. בנוסף, את תומכת בו להשלמת הטיפולים תוך הבנת מצב מצבו והתקדמותו במקביל.
תקשורת טובה היא יסוד במשפחה. פיברומיאלגיה מייצרת רגשות, הן אצל המטופל והן אצל שאר בני המשפחה. חיוני לבטא אותם בצורה בריאה כדי למנוע טינה ועמדות עוינות שיכולות רק להחמיר את התסמינים או לגרום למשבר אצל המטופל.
אני מקווה שהטיפים הפשוטים האלה יגיעו לכל מי שיש לו אדם אהוב שחולה בפיברומיאלגיה או במצב כאב כרוני אחר.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.