הגורמים העיקריים להתלקחות פיברומיאלגיה

קארן לי ריצ’רדסמומחה למטופליםהתלקחות פיברומיאלגיה היא עלייה זמנית במספר ו/או עוצמת התסמינים. חלק מההתלקחויות נמשכות רק יום או יומיים, אך אחרות יכולות להימשך מספר שבועות או אפילו חודשים. הדרך הטובה ביותר   למנוע התלקחות פיברומיאלגיה   היא לזהות את הגורם להן, ובמידת האפשר, להימנע מהנסיבות המעוררות אותן. זכור כי התלקחות עשויה להתרחש רק 48 שעות לאחר האירוע שהפעיל אותה. להלן 10 סיבות נפוצות להתלקחות פיברומיאלגיה.

שינויי מזג האוויר

אולי את הסיבה השכיחה ביותר להתלקחויות פיברו קצרות טווח ניתן לייחס לשינויים במזג האוויר. בכל פעם שהלחץ הברומטרי משתנה וחזית חדשה חולפת, אנשים רבים עם פיברומיאלגיה חווים עלייה בתסמינים שלהם,   כולל כאב  . למרבה המזל, ההתלקחויות הללו נמשכות בדרך כלל רק יום או יומיים.

מאמץ מוגזם

בכל פעם שאנו דוחפים את עצמנו רחוק מדי פיזית, אנו מסתכנים בהתלקחות. באותם ימים נדירים שבהם אנחנו מרגישים מצוין, כל כך קשה שלא לנסות להתעדכן בכל המטלות והפעילויות שלא הספקנו לעשות כבר חודש-חודשיים. אבל הגזמה, גם כשאת מרגישה טוב, בדרך כלל תחזור לנשוך אותך בצורה של התלקחות פיברו. עדיף להעלות בהדרגה את רמת הפעילות שלך כדי לקוות שיהיו לך יותר ימים טובים עם פחות כישלונות.

לחץ

למתח ממושך יכולה להיות השפעה משמעותית על תסמיני פיברומיאלגיה. מתח יכול להיות גורם ערמומי במיוחד כשמדובר בטריגרים של התלקחות פיברו, כי זה קורה לנו כל כך הרבה – המכונית שלנו מתקלקלת, הכלכלה יורדת, הילד שלנו נהיה חולה. בלי לחשוב על זה במודע, רמות הלחץ שלנו מרקיעות שחקים. למרבה הצער, התלקחויות הקשורות ללחץ נמשכות לעתים קרובות זמן רב מאוד מכיוון שהן עשויות להיות הקשות ביותר לזיהוי ולמצוא דרכים לניהול יעיל.

מחלה או פציעה

בדיוק כפי שמחלה או פציעה מעוררת לעתים קרובות את הופעתה של פיברומיאלגיה, מחלה או פציעה אחרת יכולה לעורר התלקחות של תסמיני פיברומיאלגיה. אפילו משהו פשוט כמו הצטננות יכול להוביל להתלקחות פיברו.

שינויים הורמונליים

מספר נשים דיווחו על התלקחות פיברומיאלגיה הקשורה למחזורי הווסת שלהן ולגיל המעבר. כל אדם צריך לדון עם הרופא שלו האם טיפול הורמונלי חלופי מתאים או יועיל במקרים אלה.

שינויי טמפרטורה

אנשים רבים עם פיברומיאלגיה מוצאים את עצמם רגישים ביותר לקור, לחום או לשניהם. חשיפה לטמפרטורות לא נוחות אלה, אפילו לפרקי זמן קצרים יחסית, עלולה לפעמים להפעיל התלקחות.

חוסר שינה או שינויים בשגרת השינה

שינה רגועה, נינוחה ואיכותית היא אתגר מתמיד עבור אנשים עם פיברומיאלגיה. בכל פעם שהשינה מופרעת או שדפוסי השינה הרגילים של אדם משתנים – במיוחד במשך תקופה מסוימת – התלקחות פיברו עשויה להיות לא הרחק מאחור. חשוב למצוא שגרת שינה שמתאימה לך ולהקפיד עליה כמה שיותר.

מעבד שינויים

למרות ששינויים בתרופות שלך או פרוטוקולי טיפול אחרים נועדו   לשפר את הסימפטומים שלך  , לפעמים שינויים אלה יכולים לגרום לתסמינים שלך להתלקח. זה יכול להיות מסובך לקבוע אם ההתלקחות נגרמה על ידי השינוי עצמו או אם זה היה צירוף מקרים. בעבודה עם הרופא שלך, ייתכן שתזדקק לתקופה של ניסוי וטעייה כדי לקבוע אם השינוי בטיפול אשם או אם גורם אחר גרם להתלקחות.

נוסעים

נסיעה היא לעתים נדירות קלה עבור מישהו עם פיברומיאלגיה, ואפילו הטיול הטוב ביותר יכול להיות בעקבות התלקחות פיברו. סביר להניח שהסיבה לכך היא שנסיעה כרוכה לעתים קרובות בטריגרים נפוצים אחרים של התלקחויות, כגון שינויי מזג אוויר, שינויי טמפרטורה, מתח ודפוסי שינה מופרעים. נסו לאפשר הרבה זמן מנוחה במהלך הטיול שלכם ואפשרו יום נוסף לפני היציאה ואחרי החזרה למנוחה. למרות שזה לא יכול למנוע לחלוטין התלקחות, זה יכול לעזור למזער את חומרתה.

רגישויות אישיות

לאנשים הסובלים מפיברומיאלגיה יש לעיתים קרובות מספר בעיות שהם רגישים אליהם במיוחד, כמו אלרגיות או רגישות לאור, רעש ו/או ריחות. חשיפה לדברים שאתה רגיש אליהם, כמו אורות בהירים או בשמים חזקים, עלולה לעורר התלקחות פיברו.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.