פיברומיאלגיה נחשבת כיום למחלה לכל החיים של מערכת העצבים המרכזית

פיברומיאלגיה היא ההפרעה הראומטית השנייה בשכיחותה מאחורי דלקת מפרקים ניוונית ועדיין לא ידועה במידה רבה. כיום מאמינים כי מדובר בהפרעה לכל החיים של מערכת העצבים המרכזית האחראית להגברת הכאב בגוף. דניאל קלאו, MD, פרופסור להרדמה באוניברסיטת מישיגן, בחן את הבסיס הנוירולוגי של פיברומיאלגיה בהרצאה במליאה היום במפגש השנתי של American Pain So Scientific.

קלאו הסביר שכאבי פיברומיאלגיה מגיעים יותר מהמוח ומחוט השדרה מאשר מאזורים בגוף שבהם אדם עלול לחוות כאב היקפי. מצב זה נחשב קשור לשינויים באופן שבו המוח מעבד כאב ומידע חושי אחר. הוא הוסיף כי על רופאים לחשוד בחולי פיברומיאלגיה שחווים כאב מולטיפוקל (בעיקר שריר-שלד) שאינו מוסבר במלואו על ידי פציעה או דלקת.

“כאשר בדיקות כאב לכל הגוף מוגברות בחולי פיברומיאלגיה, כאב יכול להופיע בכל מקום. כאבי ראש כרוניים כאלה, כאבים קרביים ורגישות יתר חושית שכיחים בחולי פיברומיאלגיה. אנשים עם המצב הזה, מצב כואב”, אמר קלאו.

“זה לא אומר שלידה נוציספטיבית היקפית לא תורמת לכאב בחולי פיברומיאלגיה, אבל הם חווים כאב גדול מהצפוי בדרך כלל ממידת הקלט ההיקפי.” פיברומיאלגיה ומצבים כואבים אחרים “מרגישים כאב עליהם, שהמחלה לא תוארה כלחץ”, הוסיף קלאו.

בשל מקור מערכת העצבים המרכזית של כאב שנגרם על ידי פיברומיאלגיה, קלאו אמר כי אופיואידים ותרופות כאב נרקוטיות אחרות אינן יעילות בדרך כלל מכיוון שהן אינן מפחיתות את פעילותם של נוירוטרנסמיטורים במוח. “לא הוכח שתרופות אלו פועלות בחולים עם פיברומיאלגיה, ויש סימנים לכך שאופיואידים עלולים אף להחמיר פיברומיאלגיה וכאב משמעותי אחר”, אמר.

קלאו ממליצה לרופאים לשלב טיפולים תרופתיים כגון גבפנטין, מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים, שיטות טריציקליות ולא תרופתיות כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי, פעילות גופנית והפחתת מתח. .

“לפעמים כמות התגובה הטיפולית לטיפול רפואי פשוט וזול עולה על התרופה”, אמר קלאו. “היתרון העיקרי הוא שיפור ביצועים, שאמור להיות המטרה העיקרית של הטיפול בכל כאב כרוני. רוב החולים בפיברומיאלגיה יכולים לראות את הסימפטומים שלהם משתפרים ולחיות חיים נורמליים עם טיפול תרופתי מתאים ושימוש נרחב בטיפולים לא תרופתיים. “

היא הקהילה

“פיברומיאלגיה יכולה להיחשב גם כמחלה נפרדת וגם דרך נפוצה לריכוז כאב ולהיות כרוני. רוב האנשים עם המחלה סובלים מכאבים כרוניים לאורך חייהם, אמר קלאו: “את המחלה יכולה להיות קשה לאבחון אם אינך מכיר את התסמינים הקלאסיים כי אין סיבה אחת או סימנים חיצוניים”.

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.